Az év végén érkezik a Föld közelébe az ISON üstökös, amely az évszázad üstököse lehet. A legújabb képeket még májusban készítette a Hubble-űrtávcső, és a minap közölte őket a NASA. Az ISON üstökös most épp a Jupiter és a Mars pályája között halad, mégpedig óránként 76 800 kilométeres sebességgel (kb. 21 kilométert tesz meg másodpercenként).
A képen megfigyelhető a gáz- és porburok (kóma), amely az üstökös fényes magját veszi körül. Ahogy közeledik a Földhöz egyre jobban látszik majd a csóva is, amely épp a Nappal ellentétes irányba mutat. Jó hír, hogy minél közelebb ér az ISON a Naphoz, annál fényesebb lesz, és egyre hosszabb lesz a most mintegy 90 ezer kilométeres csóvája is.
Az üstökös magja körülbelül 5-6 kilométer átmérőjű lehet. Az ISON-t a csillagászok "szuperüstökösnek", sőt az "évszázad üstökösének" kiáltották ki, hisz novemberben, amikor napközelbe érkezik, gyönyörű látványt nyújt majd a megfigyelőknek.
Valószínű, hogy a legnagyobb fényessége a teliholdéhoz hasonlít majd. Feltehetően helye lesz minden idők legfényesebb üstökösei között. Márciusban egyébként nem voltak ilyen reménykedők a csillagászok, mert az adatok szerint nem biztos, hogy az ISON, amely elnyúlt pályán kering túléli-e majd a Nap megközelítését.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése